Κουφονήσια, για εξωτικές παραλίες

Η εξωτική παραλία Πορί στο Πάνω Κουφονήσι
Η εξωτική παραλία Πορί στο Πάνω Κουφονήσι
Κάτω Κουφονήσι
Κάτω Κουφονήσι
Η παραλία Ιταλίδα στο Πάνω Κουφονήσι
Η παραλία Ιταλίδα στο Πάνω Κουφονήσι
Η παραλία Ιταλίδα στο Πάνω Κουφονήσι
Η παραλία Ιταλίδα στο Πάνω Κουφονήσι
Η παραλία Πορί στο Πάνω Κουφονήσι
Η παραλία Πορί στο Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
Πάνω Κουφονήσι
11 φωτογραφίες
Φωτό:
Δε χρειάζεται να φθάσει κανείς μέχρι την άλλη άκρη του κόσμου, όταν λαχταρά για τις διακοπές του ήλιο, θάλασσα, γαλήνιο περιβάλλον και, φυσικά, εξωτικές παραλίες.

Αρκεί, ασφαλώς, να επιλέξει σωστά: Ελλάδα, Κυκλάδες, Μικρές Ανατολικές Κυκλάδες, Κουφονήσια, Πάνω και Κάτω Κουφονήσι.

Όποιος έχει γνωρίσει αυτόν τον ξεχωριστό τόπο, όπου το μεταφορικό μέσο για τις μετακινήσεις δεν είναι απαραίτητο (οι αποστάσεις είναι μικρές και φθάνεις εύκολα παντού με τα πόδια), όπου οι παραλίες με τα γαλαζοπράσινα νερά προκαλούν τους παραθεριστές για βουτιές και για χαλαρωτική ηλιοθεραπεία, σίγουρα θέλει να επιστρέψει ξανά και ξανά.

Το Πάνω Κουφονήσι, με το έντονο κυκλαδίτικο χρώμα του, τα κάτασπρα σπίτια του, τα γραφικά σοκάκια και τις ψαροταβέρνες του, προσφέρεται για ένα ρομαντικό περίπατο.

Εκδρομικά σκάφη συνδέουν το Πάνω με το Κάτω Κουφονήσι, το οποίο με τη σειρά του προσφέρεται για κολύμπι στις ερημικές παραλίες του.

Μια μικρή τσάντα με λίγα ρούχα, μαγιό, πέδιλα, καπέλο, αντηλιακό, και είστε έτοιμοι για Κουφονήσια.

Πατήστε εδώ για να βρείτε περισσότερες πληροφορίες για τα Κουφονήσια.



ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ

πολυ τυρι και ... μακαρονι τιποτα
πριν 10 χρονια ηταν καλα ... τωρα δηθεν μονο . ετσι και με τη κιμωλο τα τελευταια 5 χρονια χαλασε κι εκει ... φετος να δουμε που...
τεο 7/7/2014 8:59:57 AM
Καλά να πάθουμε.
Όσοι από εμάς έκαναν ροντέο στο κατάστρωμα του παλιού Σκοπελίτη καθισμένοι πάνω στα σακίδιά μας, κατευθυνόμενοι προς το κάμπινγκ του κρυφού μας παραδείσου, όπου δεν υπήρχε κανείς (άνθρωπος ή φορέας) που θα μπορούσε να μας πει τη λέξη "απαγορεύεται" και γνωριζόμασταν οι περισσότεροι με τα μικρά μας ονόματα, ξέρουν πώς είναι ο παράδεισος. Αυτοί που άρχισαν να έρχονται μετά το 2000, βλέπουν ένα όμορφο νησάκι και νομίζουν ότι είναι παράδεισος. Δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα μιλάω. Άσε που οι περισσότεροι από αυτούς δεν θα έπρεπε καν να βρίσκονται στο νησί αλλά στην Ψαρρού. Όμως μερικοί από εμάς δεν κατάφεραν να κρατήσουν το στοματάκι τους κλειστό και το μυστικό διέρευσε. Όταν εγώ γύριζα από το Κουφονήσι έλεγα "υπέροχη η Νάξος ή η Πάρος". Αυτό βέβαια θα γινόταν αργά ή γρήγορα αφού άλλωστε το ήθελαν και οι ντόπιοι για να πλουτίσουν. Τα λίγα δεν τους έφταναν, ήθελαν λεφτά, πολλά λεφτά. Το ίδιο συνέβη και στην Ανάφη και από το 2000 και μετά απαγορεύτηκε το κάμπινγκ, ο γυμνισμός και πολλά άλλα. Καλά να πάθουμε.
Μοναχός 6/26/2014 2:30:44 PM
kapote kala
krima...kai se mas toys palious pou to kaname pantou voukino to nisaki....kai twra ante plirwne
enoxikos nik 6/17/2014 1:51:12 PM
Δυστυχώς όλα αλλάζουν. Προς ... το χειρότερο
Όπως λέει και ο Νίκος 8/9/2012 10:53:54 AM, το Κουφονήσι όπως ήταν τότε, πέθανε. Τις ήσυχες και ξέγνοιαστες διακοπές δεν θα τις βρεις πια εκεί. Το '92 πρώτη φορά πήγα και από το καράβι (ένα την εβδομάδα τότε) κατεβήκαμε 5 άτομα, η γυναίκα μου, εγώ η κόρη μας, 2 ετών τότε, κι ένα ακόμα ζευγάρι. όλα ήταν τέλεια, οικογενειακά. Την επόμενη χρονιά από το βαπόρι κατεβήκαμε 20 άτομα και την μεθεπόμενη χρονιά 200 με όλο τον εξοπλισμό (τζιπ, φουσκωτά, κινητά - τότε άρχιζαν να μπαίνουν στη ζωή μας κ.λπ.) και που αν δεν είχαν αστακομακαρονάδα στο τραπέζι, δεν έτρωγαν. Που να ήξεραν ότι πλέον για να καλυφθούν οι ανάγκες έτρωγαν κάποιοι από αυτούς, κελύφη αστακού γεμισμένα με περκανδρίτσα είσαγωγής από την Ιταλία!!! (ομολογία ντόπιου γνώστη!!!) Ήταν δυστυχώς η τελευταία φορά που πήγαμε. Το προσπαθήσαμε ξανά πριν 7 χρόνια και ξανά πριν 4-5. Τα πράγματα όμως πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο για κάποιυους σαν εμάς που θέλαμε ησυχία. Σχοινούσα, Ηρακλειά είναι νησιά που προσφέρουν πλέον αυτή την ηρεμία. Για εκείνους που ψάχνουν, ας τα δοκιμάσουν.
Γιάννης Κ. 8/29/2013 2:00:06 PM
επιπλεον
και να σημειωσω οτι το νησι το προτιμουν μεν πολλοι "εναλλακτικοι" τουριστες αλλα αυτο ολο και αλλαζει. το προτιμουν πλεον και πολλοι "φυσιολογικοι". αυτο μπορει να μην αρεσει στους πρωτους, οι οποιοι δεν φημιζονται για την ανεκτικοτητα τους σε οποιονδηποτε δεν εχει ραστα ή εχει πατησει το ποδι του στη μυκονο, αλλα για την πλειοψηφια ειναι μια πολυ καλη στροφη που σιγα σιγα θα αναδειξει το νησι σε ενα πραγματικο μικρο ποιοτικο στολιδι του αιγαιου. γνωριστε το και δεν θα χασετε.
Ανώνυμος / η 8/10/2013 3:30:09 AM
πανεμορφα
αλεξανδρε νομιζω δεν θα εχεις προβλημα για σεπτεμβριο. φαγητο εχει 3 πολυ καλα σουβλατζιδικα οποτε για μεσημερι δυο πιτες (ή "σουβλακια" αν εισαι αθηναιος) συν χωριατικη και το βραδυ δυο πιτες θα σου βγουν 15 ευρω τα δυο ατομα. οσο για καποιους που κακολογουν τα κουφονησια, τι να πω. καλυτερα να μην ξαναπανε αφου ειναι τοσο παραξενοι. το πανω κουφονησι ειναι ο ορισμος του κυκλαδιτικου νησιου. η παλια ελλαδα των μυθιστορηματων και της παιδικης μας ηλικιας που ολοι λατρεψαμε. πανεμορφο, ησυχο, με υπεροχες παραλιες και ακριβως οσα ποιοτικα μαγαζια χρειαζονται. αν καποιοι δεν καταλαβαινετε απο αιγαιο και απο κυκλαδες ειναι προβλημα σας, μην κακολογειτε εναν πανεμορφο τοπο.
Ανώνυμος / η 8/10/2013 3:21:38 AM
πληροφορία
ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ,. ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΕΙΣIΤΗΡΙΑ ΟΥΤΕ ΑΚΤΟΠΛΟΙΚΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΔΩΜΑΤΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΕΣΜΕΥΣΗ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ , ΑΝ ΤΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΠΛΟΙΩΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 10 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ Η' ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥΝ ΑΡΧΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ (ΤΑ ΑΚΤΟΠΛΟΙΚΑ ; EΠΙΣΗΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ 10ΗΜΕΡΟ ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ-ΒΡΑΔΥΝΟ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Αλεξανδρος 8/3/2013 11:16:53 PM
ola teleia!
Αυτη τη στιγμη ειμαι στη παραλια του φανου και κανω μπανιο!απο περιεργεια μπηκα να διαβασω τις αποψεις αλλων επισκεπτων!!!!τα αρνητικα που λενε καποιοι δεν ταχω δει πραγματικα!!!ουτε ασχημη συμπεριφορα απο ντοπιους ουτε πανακριβα φαγητα..δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομερειες!!!ειναι ολα αξιολογα!!οπου κι αν εχω φαει εμεινα ευχαριστημενος!!!!το σπιτακι επισης!!!!το καλυτερο ever πουχω μεινει!!!!!!!καθαρο,με απιστευτη θεα κ φουλ παραδοσιακο!!!!pambelos lodge!!!!!να περνατε τελειαααααααα!!!!!!!!
giorgos p 7/23/2013 3:45:18 PM
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΑ ΝΗΣΑΚΙΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΣΧΟΛΙΑ (ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ)...ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ ΑΥΤΑ ΝΗΣΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΑ. ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΩ 3 ΦΟΡΕΣ (ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ 5-6 ΕΤΩΝ). ΠΡΑΓΜΑΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΒΕΛΕΠΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΤΙΚΗ ΜΑΝΙΑ ΤΟΥ 'LIFESTYLE" ΗΤΑΝ ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ. ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑΣ ΤΟΠΟΣ ΜΑΓΙΚΟΣ ΜΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΥΣ & ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΜΕ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ, ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΔΙΑΘΕΤΕΙ ΓΙΑ ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ.
Ανώνυμος / η 7/19/2013 2:36:41 PM
opa re paidia
exw katagwgh apo koufonisi k h alh8eia einai oti ontws oi monimoi katoikoi einai ligo ageneis k 8a eprepe na exoun kaluterh sumperifora. oi perissoteroi einai ontws antiepaggelmaties alla mhn ta isopedwnete ola re paidia. egw phgainw ka8e xrono sto koufonhsi alla phgainw k se alla nhsia ths elladas kai eidikotera twn kykladwn. oi times sta dwmatia einai ontws ligo tsimphmenes alla oxi toso ypervolikes oso lete merikoi. anti8etws to faghto den mporei na 8ewrh8ei akrivo se kamia periptwsh. pantou ta protoklasata psaria kai oi astakoi sxedon idies times exoun stis perissoteres psarotavernes oxi mono sta nhsia. an 8elei kaneis mporei na faei k polu pio oikonomika. oxi na paraggelnete astakomakaronada k barbounia k na klaigeste meta gia tis times! eleos! sumfwnw pws to nhsi xwraei polu perissoterh veltiwsh eidika oson afora thn sumperifora twn an8rwpwn(k oxi olwn opws grafoun merikoi) alla pistevw pws polloi apo esas eiste polu adikoi k ypervolikoi stis kriseis sas.( o kurios sto mini market isxuei megalos m####s)!! PANTWS MHN STIGMATIZETE TO NHSI GIA ORISMENOUS AN8RWPOUS K ORISMENES EMPEIRIES SAS EINAI ADIKO.!! TO NHSI EINAI ENAS PARADEISOS K EIDIKA APO 8EMA PARALIWN. NA TO EPISKEFTEITE.
LEKTORAS 7 6/20/2013 9:04:41 PM
Αχχχ
Λοιπόν εγώ δεν έχω πάει, αλλά θέλω πάααραααα πολύ και φυσικά θα πάω!!!!!!! Σε όλα τα νησιά τα ίδια είναι!! Θα βρεις ακριβά, θα βρεις και φθηνά. Εγώ πέρσυ πήγα Αμοργό. Πέρασα καταπληκτικά, αλλά το δωμάτιο ήταν πανάκριβο και αυτό γιατί τα έκλεισα τελευταία στιγμή και δεν έψαξα. Ας μην κακογολούμε λοιπόν. Αν ψάξεις τα πάντα βρίσκεις!! Εγώ επειδή είμαι της θάλασσας όχι του ήλιου) lol με νοιάζει να έχει καλή παραλία. Και ΤΕΛΟΣ και στο καλύτερο νησί αν πας με κακιά παρέα, αν είσαι μουρτζούφλης γενικά (αυτό στο λένε οι άλλοι), η αν πας με βάση το τι λένε οι άλλοι χάλια θα περάσεις!!! Νόμος φίλοι μου... Καλές διακοπές όπου κι αν πάτε... Τα ξαναλέμε όταν πάω Κουφονήσια... :)
Ελένη 5/25/2013 5:00:59 PM
ΕΝΑΣ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!
ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ 2012,ΕΜΕΙΝΑ 4 ΗΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ANNA VILLAS, ΕΠΙΝΑ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΤΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8 ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΣΤΟ ΑΠΕΡΑΝΤΟ ΓΑΛΑΖΟΠΡΑΣΙΝΟ!ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ,ΦΡΕΣΚΟ ΨΑΡΑΚΙ,ΥΠΕΡΟΧΟΙ ΛΟΥΚΟΥΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΗΔΕΝ,ΜΟΝΟ ΠΟΔΗΛΑΤΑ!ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΡΑΒΗΞΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΤΟ ΗΛΙΟΒΑΣΙΛΕΜΑ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗ ΝΑΞΟ:ΜΑΓΕΥΤΙΚΟ!ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΦΕΤΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ.
Ανώνυμος / η 2/24/2013 10:36:40 AM
ΜΑΚΡΙΑΑΑΑ.....
από το ξενοδοχείο ΣΕΛΗΝΗ και από τα Κουφονήσια τον Αύγουστο... Πήγα φέτος μετά από 6 χρόνια και η λέξη απογοητεύτηκα δεν αρκεί. Οι παραλίες και τα νερά παραμένουν υπέροχα, αλλά οι ντόπιοι απλά δεν παίζονται. Αγενέστατοι αγιογδύτες που όπως λένε και οι περισσότεροι κοιτάνε να πλουτίσουν σε 2 μήνες εις βάρος των παραθεριστών. Οι ιδιοκτήτες και υπεύθυνοι του ξενοδοχείου ΣΕΛΗΝΗ ήταν κλέφτες και απατεώνες: ενώ είχαμε κλείσει συγκεκριμένο δωμάτιο, μπροστά στα μάτια μας έδωσαν το δωμάτιο αυτό 20 ευρώ/νύχτα περισσότερο σε ένα άλλο ζευγάρι και εμάς μας έβαλαν σε ένα μπουντρούμι με εξωτερικό μπάνιο με τα ίδια λεφτά. Η γενικότερη συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη και τις επόμενες μέρες. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να αλλάξουμε δωμάτιο, καθώς το μόνο διαθέσιμο ήταν ένα υπόγειο με 65 ευρώ!!! Σε γενικές γραμμές ο κόσμος που έχουν καταφέρει να τραβήξουν στο νησί είναι νεόπλουτοι τουρίστες με κότερα και τζιπάκια, οι ντόπιοι είναι αλαζόνες, φιλάργυροι και αντιεπαγγελματίες. Όσο όμορφο και αν είναι το νησί, ωραία δεν μπορείς να περάσεις αν κάθε τόσο σου δίνεται και μία αφορμή για να σπάσουν τα νεύρα σου. Και πάλι ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ
Ευαγγελία 9/11/2012 8:45:41 PM
ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ - ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΟΥ ΤΑ ΝΗΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΤΑ ΔΕΚΑ - ΕΙΚΟΣΙ ΧΡΟΝΙΑ ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ.ΟΜΩΣ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΓΑΛΑΖΟΠΡΑΣΙΝΗ , ΤΟ ΨΑΡΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΙ ΑΦΘΟΝΟ ΟΙ ΑΕΡΗΔΕΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ. ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΕΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΑ , ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙ ΜΕ ΡΩΤΑΓΑΝΕ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ, ΠΑΣ ΝΑ ΤΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΤΟΥΝ ΜΗΝΕΣ ΙΟΥΝΙΟ- ΙΟΥΛΙΟ- ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ. ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΙΟ ΠΑΡΕΙΣΤΙΚΑ ΝΗΣΙΑ ΜΑΣ . ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΑΣ ΤΑ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ ΜΑΣ.
ΕΥΔΟΚΙΑ 8/27/2012 1:25:38 PM
Υπέροχα Κουφονήσια
Μόλις γύρισα. Έχω ξαναπάει άλλες 2 φορές. Το νησί υπέροχο. Οι άνθρωποι φιλικοί (εκτός απο αυτόν στο Mini market). Οι τιμές είναι σε μέτρια επίπεδα. Το φαγητό όμως είναι πολύ ποιοτικο! Που αλλού μπορείς να φας ολόφρεσκα ψάρια με 30-40 ευρώ το κιλο? Που αλλού μπορείς να φας άγριο κατσίκι από το ακατοίκητο διπλανό νησί της Κέρου? Ιδανικό μέρος τόσο για οικογένειες με παιδιά όσο και για παρέες νέων. Οι Ιταλοί το έχουν ανακαλύψει εδώ και αρκετό καιρό... Για μένα χρειάζεται οπωσδήποτε ενα μικρό αυτοκίνητο αν έχεις οικογένεια (για να φιρτώσεις τις αποσκευές και για να πηγαίνεις άνετα σε όποια παραλία θες χωρίς να περπατάς μέσα στην ζέστη ή μετά τα μεσάνυχτα αφού έχει κλείσει το μπαράκι. Αν θέλει να πάει κάποιος αξίζει να πάει από αρχές Ιουνίου έως 20 Ιουλίου και μετά από αρχές Σεπτέμβρη. Τον Αύγουστο γεμίζει ασφυκτικά και ταλαιπωρείσαι...
theo 8/9/2012 12:57:20 PM
Μακρια........
Πρωτοπήγα με την γυναικα μου τον Ιουνιο 1998. Μειναμε στον Φοινικα. Ομορφα όλα. Ξαναπηγαμε τον Ιουνιο 2000. Μετρια σε όλα. Τελευταια φορα, περυσι το 2011. Οπου φυγει-φυγει. Και ποτέ ξανά. Δυστυχώς το χάλασε το νησι η πλεονεξία των ανθρώπων. Υπάρχουν και άλλα νησια στο Αιγαίο. Βρείτε τα.
Στελιος Ν.Κ. 8/9/2012 12:22:23 PM
κάποτε και τώρα...
συγνώμη για τις αναμνήσεις αλλά πρέπει να τα πω. 1991 απαγορευτικό και πράσινος από Νάξο - ερημιά μετά τον φοίνικα - ιταλίδα/πορί αποκλειστικά γυμνιστές και μόνιμοι κάτοικοι παραλίας. πολλοί γάλλοι - δεν ξέρω γιατί - τέλεια παρέα. τα ίδια άτομα γίναμε όλοι φίλοι και τους βλέπαμε κάθε χρόνο - μπάλα με τα πιτσιρίκια στην άμμο του χωριού - δεν είχε 'δρόμο' τότε. ανακαλύψαμε πισίνα, τρύπες, μάτι, άσπρο νερο - μαγεία! αυθόρμητες βόλτες με τους ψαράδες για να σηκώσουμε μαζί τα δίχτυα, λουκουμάδες με το χάραμα στο σορόκο 'όταν χαράζει στο αιγαίο'. ένα τηλέφωνο είχε το χωριό και κάναμε ουρά με πολλή πλάκα. Έμεινα από χρήματα δεν ήθελα να φύγω - κατάφερα να μείνω ενάμισο μήνα ξερά στην παραλία. Χιλιάδες αναμνήσεις - μου έφτιαξαν τα όνειρα, κυριολεκτικά. Μετά από χρόνια ξαναπήγα περσι - το ζευγάρι του τηλεφωνίου πέθανε μου είπαν με μια μέρα διαφορά ο ένας από τον άλλον. Μαζί τους πέθανε ο αυθορμητισμός και η αγνότητα των κατοίκων. Μόνο η Μαρούσα με τιμές σε δραχμές (!) μένει. Ίσως να μη χρειαστεί να τις αλλάξει κιόλας. Κάποιος ψαράς πήγε να μου δώσει μισό ψάρι για 100 ευρώ. Τα ρακόμελα πλέον τυποποιημένα. Πλην ιταλίδας όλες οι παραλίες με μπαρ/δωμάτια/ταβέρνες - ακόμα και το πορί. Ήταν ακόμα μαγικά ίσως γιατί μου θύμιζε - αλλά δυστυχώς γυρισμό δεν έχει.
Νίκος 8/9/2012 10:53:54 AM
ΑΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑΝ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ.
Ολοι έχουν δικαίωμα σε μια καλύτερη ζωή(ρεύμα,καλό νερό,συχνότερη συγκοινωνία για να έχουν φρέσκα τρόφιμα,ένα ΑΤΜ ),αλλά το κακό είναι ότι άλλαξαν ως άνθρωποι. Την εποχή που λέει και ο Λευτέρης ,οι ντόπιοι ήταν πιο φιλικοί.Τώρα, δε θέλουν τον κόσμο που τους έκανε γνωστούς . Σε site που έχει φτιάξει η κοινότητα,το πρώτο που γράφουν με μεγάλα γράμματα ,είναι ότι δεν λειτουργεί camping στο νησί.Για να γλιτώσουν από τους �μη πλούσιους�.Το γυμνισμό δεν το θέλουν πια. Για όσους βέβαια πήγαν για πρώτη φορά στο νησί τα τελευταία 5-6 και δεν έχουν μέτρο σύγκρισης .είναι λογικό να τους φαίνονται όλα καλά. Για μένα που ξέρω το νησί εδω και μια 20ετία , έχω απογοητευτεί με το τώρα. Οι μεγαλοεκδότες που �διαφήμιζαν� το νησί ,το χάλασαν.Ο κόσμος στον οποίον απευθύνονταν αυτά τα περιοδικά,τι το χρειάζονταν το Κουφονήσι?Τόσα άλλα κοσμοπολίτικα νησιά υπάρχουν.Επρεπε κι αυτό να γίνει Μύκονος?Και συνεντεύξεις από ηθοποιούς και τραγουδιστές που πήγαιναν διακοπές εκεί .Ας ελπίσουμε ότι δε θα χαλάσουν κι όσα νησάκια έχουν μείνει αμόλυντα ακόμα.Αν και μαθαίνω για γάμο ηθοποιού σε μικρό νησί.Οτι πρέπει για να γίνει in και αυτό το νησί.
Elena 7/19/2012 3:23:06 PM
Opws k dipote na pate....
Epeidi ta polla logia einai ftwxia: 1. Piga prosfata(arxes Maiou) ekei k perasa TE LEI A! 2. Timi gia diklino, 25 eurw tin imera se studio(omorfo k katharo). Oi okogeneia pou to noikiaze mas pige k mas efere sto limani enw mas filepse k fagito ti 2i mera. 3. O kosmos ekei filikotatos, katsame 7 meres k gnwrisame 10 atoma, na fantasteite eixame k ti skilitsa mazi mas k enas apo aftos prosferthike na mas paei k na mas ferei stin pio omorfi paralia tou nisiou to Pori 4. To fagito oso afora ta psaria super nostimo alla k super akrivo. Astakomakaronada gia 2 atoma 100 eurw!!!!!!!! Tis ipoloipes 5 imeres fagame souvlakia hehehe 5. Oi paralies einai yperoxes, enw to meros einai oti prepei gia perpatima apo to prwi mexri to vrady 6. Apo ti mia to Panw Koufonissi sou vgazei mia iremia alla apo tin alli katalavaineis oti to meros exei gemisei enoikiazomena dwmatia(ta opoia paradexomai pws exoun kratisei tin kykladitiki arxitektoniki k texnotropia)
Enas Kefallonitis apo Athina 7/19/2012 1:30:12 PM
Φοβερές παραλίες
Πήγα το 2010 και το 2011 αρχές Ιουλίου. Ευγενικούς ανθρώπους συνάντησα παντού. Οι παραλίες απλά ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ!!!! Οι τιμές δεν ήταν τσιμπημένες αλλά θα μπορούσαν όλα να ήταν φθηνότερα. Από τα μέσα Ιουλίου και μετά δεν αξίζει να πας γιατί γίνεται χαμός και δεν υπάρχει περίπτωση να το ευχαριστηθείς.
Αλέξανδρος 7/19/2012 12:23:30 PM
ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ 1984 & 1985 & 1987 ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
1984 / ΚΑΤΕΒΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΗΡΕΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΠΕΛΤΗ ΣΕ ΛΑΝΤΖΑ 10 ΑΤΟΜΑ ΙΟΥΝΙΟ ΜΗΝΑ. ΜΕΝΑΜΕ ΣΕ ΣΚΗΝΗ ΣΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ . ΓΙΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΨΑΞΑΜΕ . ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΕ ΜΠΕΙ ΤΗΛ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΡΙΑ ΠΟΛΥ ΠΛΑΚΑ . ΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΗΓΑΔΙ ΚΑΙ ΓΛΥΦΟ, ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΣΑΠΟΥΝΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΗΝ 2η ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΝΕΙ ΠΑΣΤΟΙ . ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΟΥΜΕ . ΜΠΑΝΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΟΛΟΓΥΜΝΟΙ ΟΛΟΙ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΛΑΚΟΥΒΑ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΗΤΑ ΑΝ ΒΛΕΠΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΡΙΑ . ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΤΟΥ ΝΗΣΙΟΥ ΣΕ ΠΑΡΤΙ ΜΕ ΒΡΑΔΥΝΟ ΜΠΑΝΙΟ ΣΤΙΣ ΙΤΑΛΙΔΑΣ 'ΦΟΒΕΡΟ' . ΦΑΓΗΤΟ ΣΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ , ΨΑΡΕΜΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΝΣΕΡΒΑ . ΣΚΑΦΑΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ .ΜΕΙΝΑΜΕ ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ. 1985 / ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΔΑΣ ΟΠΟΥ ΜΕΙΝΑΜΕ ΕΞΙ ΑΤΟΜΑ . ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΑΓΕ ΚΑΡΑΒΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΠΑΝΙΟ. ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΤΑ ΕΙΧΕ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ Κ ΕΝΑ ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ .ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΑΛΙ. 1987 / ΜΑΛΛΟΝ ΦΕΤΟΣ ΗΡΘΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΚΑΦΑΤΟΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ .ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΟΣΟ ΤΟ 1984 . ΕΡΧΟΤΑΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΧΑΛΑΓΕ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΓΟΝΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ. ΟΠΟΥ ΠΑΝΕ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΟΔΑΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.
ΛΕΥΤΕΡΗΣ 45 ΧΡΟΝΩΝ 7/19/2012 9:41:08 AM
ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ
Διαβάζω μερικούς που άφησαν κακά σχόλια, να είναι όλο γκρίνια και κακόβουλες παρατηρήσεις χωρίς καν να έχουν πάει στα Κουφονήσια μερικοί από αυτούς. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν αυτό. Εγώ έχω πάει 2 φορές εκεί και πέρασα φτηνά και υπέροχα. Η δεύτερη ήταν πέρσι. Αφήστε τη γκρίνια και τη μίρλα και περάστε όμορφα. Πηγαίνετε όπου θέλετε με καλές παρέες κι όχι με μίζερους ανθρώπους που όλο γκρινιάζουν. Αφήστε τα γυμνά κορμιά σας να τα λούσει ο ήλιος και η αρμύρα της θάλασσας. Τα Κουφονήσια ενδείκνυνται για γυμνισμό. Γεμίστε με θετική ενέργεια τις μπαταρίες σας για το δύσκολο χειμώνα που μας έρχεται. Καλό υπόλοιπο Ελληνικό Καλοκαίρι!
Κώστας Δημητριάδης 7/19/2012 8:23:30 AM
Πήραν τα μυαλά τους αέρα!
Μέχρι το 2003 που πήγαινα κάθε χρονο(για 15 χρόνια)όλα καλά.Φαινόταν βέβαια ότι το νησί θα χαλούσε. Οι ίδιοι οι ντόπιοι έλεγαν ότι θα το έκαναν μικρή Μύκονο. Ήθελαν να έχουν τους πλούσιους για πελάτες.Με τους ξένους ξίνιζαν ,γιατί έτρωγαν μια χωριάτικη για βραδινό. Το 2006 που ξαναπήγα, σοκ. Είχαν ανοίξει παρά πολλά μαγαζιά και είχαν χτιστεί πολλά δωμάτια.Το αποτέλεσμα? Γεμίζουν τα δωμάτια,αλλά ο κόσμος δεν έχει που να κάνει μπάνιο. Η μία πετσέτα δίπλα στην άλλη. Ούτε καρφίτσα δεν χωράει να πέσει. Λίγες (πανέμορφες βέβαια)και μικρές οι παραλίες. Που να χωρέσει τόσος κόσμος!Κι όλα αυτά στις 10 Ιουλίου.Στις ταβέρνες να περιμένεις στην ουρά! Οι τιμές φέτος που ρώτησα (μετά το 2006 δεν ξαναπήγα) 75-80 για δίκλινο τον Ιούλιο. Τον Αύγουστο τις ξανατσιμπάνε κι άλλο τις τιμές. Το βλέμμα τους?Σαν αρπακτικά. Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις,αλλά ελάχιστες. Δυστυχώς το χρήμα τον αλλάζει τον άνθρωπο.
Elena 7/19/2012 12:10:20 AM
ΚΡΙΜΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΔΥΣΦΗΜΟΥΝ ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΟΥΣ
ΤΙ ΚΡΙΜΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ. ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΟΛΩΝ ΤΟ ΤΟΠΙΟ ΚΑΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ, Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ, ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ.... ΚΟΛΑΣΗ. ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΣΙΑΣΩ. ΟΙ ΝΤΟΠΙΟΙ ΔΥΣΦΗΜΟΥΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΩΣ ΣΥΝΟΛΟ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΛΑΜΟΓΙΑ........
ΤΙΡ 6/27/2012 4:34:15 PM
ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΕΡΟΣ!!!!
γυρησα προχθες απο κουφονησια, εμεινα 4 βραδιες και 4 γεματιες ημερες.....ειναθι υπεροχα, καταπληκτικα, παραλιες μαγευτικες!!!!! εχω παει σε αρκετα νησια της ελλαδος, το πορι ειναι απο τις καλυτερες παραλιες που εχω επισκευθει...οσο για τις τιμες, ηταν ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΕΣ, και στο φαγητο και στο ποτο (ρακομελα τέλεια!!!) και παντου, δεν ξερω αν οφειλεται στον ιουνιο και αν ιουλιο-αυγουστο αυξανονται οι τιμες. οι κατοικοι ηταν ευγενικοι, οπως σε ολα τα νησια......οσο για ολα τα σχολια που διαβαζω εδω, μαλλον οποιος κρινει αρνητικα φαινεταο δεν εχει ταξιδεψει αλλου...οχι πως δεν ειμαι αρνητικη στην αγενεια η στην ακριβεια, ειδικα στις μερες μας, αλλα σε ολα τα τουριστικα μερη που δυστυχως καθονται ολο τον χειμωνα και θελουν να βγαλουν ολο το κερδος της χρονιας σε 3 μηνες, ετσι ειναι...ελατε χαλκιδικη να δειτε ποσο απαραδεκτοι ειναι οι κατοικοι, που ασχετως τι λενε, ουτε τις τελειες παραλιες των νησιων μας εχουν, ουτε η προσβαση ειναι η καλυτερη με τον απαραδεκτο δρομο που σε κινηση κανεις 3 ωρες να πας και 3 να γυρησεις (διαδρομη μιας ωρας μονο...), ουτε τις καλυτερες υπηρεσιες προσφερουν....και πανακριβα....οπότε, αυτη η κατασταση της ακριβειας/αγενειας/αισχροκεδειας ειναι γενικη στα τουριστικα μερη της ελλαδας και πρεπει γενικα να διορθωθει...παρολαυτα, το κουφονησι ειναι υπεροχο και το συστήνω ανεπιφυλακτα!!!!
mariearies 6/27/2012 12:35:36 PM
παιδιααα
xreiazetai autokinito?????σκεφτομαο να παω οποιοσ εχει τηλ για δωματια ασ μ εδωσε δεν ξερω τι τιμεσ παιζουν θελω απλα να μαθω αν ειναι γραφικα μεσα ωραιεσ παραλιεσ και καλο φαγητο
αλεξανδρα 6/27/2012 12:30:35 PM
Βαγγελης
Θα ειθελα πολυ να παω, αλλα με αυτα που διαβασα δεν ξερω εαν θα το αποφασησω. Δυστυχως, οπου και να πας στην Πατριδα, υπαρχη εκμεταλευση και αγενεια. Εδω στην Αμερικη, πληρωνης $70-100 αλλα εχεις τα παντα και εξυπερετηση. Στην Ελλαδα σε χρεωνουν για το τοπιο και δεν σου προσφερουν τιποτα. Και δυστυχως ειναι αγενεις. Εαν δεν μισουσα τους τουρκους θα εκανα τις διακοπες μου στην τουρκια. Λυπουμε που δεν μπορουμε να φτιαχτουμε, ακομη και με αυτη την κριση που περναμε !
Βαγγελης 6/27/2012 12:45:49 AM
Υπάρχει δίκιο, αλλά!!!!!!
Κάνοντας την σούμα σε όλα τα σχόλια πιό είναι το αποτέλεσμα? Υπέροχο νησί, ωραίες παραλίες, μπορείς να βρείς και την ησυχία σου και την βαβούρα, πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή και πάνω από όλα χωρίς υπέρμετρες απαιτήσεις θα περάσεις πολύ καλά. αν πας προκατηλειμένος όλα θα τα δείς στραβά. Τιμές και καλές και ακριβές. Μην ξεχνάμε μικρή σαιζόν πολλά έξοδα φόροι μεγάλο κόστος κατασκευής και συντήρησης = υψηλές τιμές (Ιούλιο , Αύγουστο) Ρώτησε για Μάιο-Ιούνιο-Σεπτέβριο (οι καλύτεροι καιροί χωρίς μελτέμια) πάνω από €30 - 50 το καλύτερο δίκλινο δεν προσφέρεται. Μήπως αλλάζομε λίγο τον χρόνο διακοπών? Σε όλα τα νησιά ισχύει περίπου το ίδιο. Τέλος πολλοί παρατηρούν ότι συνάντησαν αγένεια. Δεκτό και κατακριτέο. Όμως η λύση είναι η συγκεκριμένη και με ονόματα αναφορά. Έτσι μπαίνει ο καθένας στην θέση του. Δεν είναι σωστό από την αγένεια ορισμένων να στιγματίζεται όλο το νησί!!
Νικήτας από το Νησί αλλά και έξω από αυτό!!! 6/25/2012 11:36:19 PM
Όχι στην εκμεταλευση!
Πήγα 2 φορές το '97 και �98. Το 97 σε σκηνή το 98 σε δωμάτιο. Την δεύτερη χρόνια Θα μεναμε 2βδομαδες από 18 Ιουνίου. Το δωμάτιο είχε - τότε - 5.000 δρχ. Στις 30 Ιουνίου ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι από 1 Ιουλίου και για 3 ακόμα μέρες που θα έμενα, το δωμάτιο θα είχε 12.000 δρχ. Την ημέρα! Άλλαζε λέει η τιμή γιατί άρχιζε υψηλή περίοδος. Φυσικά έφυγα την άλλη μέρα και δεν ξαναπατησα στο νησί. Ειδικά στην Ελλάδα� Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές...�
Κωστής 6/25/2012 2:39:16 PM
ΤΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ?
Σκόπευα να πάω φέτος τον Αύγουστο αλλά με όλα αυτά που διάβασα είμαι κάπως διστακτικός. Όταν λέτε ότι είναι πανάκριβα. μπορείτε να δώσετε κάποιο παράδειγμα για τα δωμάτια-τιμές ενδεικτικά? Επίσης, μιας και δεν έχω πάει ποτέ Κυκλάδες και δεν είμαι γνώστης πιο νησί θα προτείνατε εναλλάκτικά αντί για Κουφονήισια αλλά στο ίδιο concept (Δονούσα, Σχοινούσα ή κάποιο άλλο ίσως)?
Βαγγέλης 6/24/2012 8:04:46 PM
Καλοκαίρι στην Ελλάδα
Δυστυχώς συμφωνώ με τις αρνητικές αναφορέςγιατί οι έλληνες δεν έχουμε παιδεία και πράγματι οι κάτοικοι των νησιών είναι αγενείς και πουλάνε πανάκριβα όλα τα προιόντα. Ας σταματήσουμε έτσθ για τιμωρία να κάνουμε εσωτερικό τουρισμό γιατί υπάρχουν φθηνά πακέτα για νησιά του εξωτερικού με ευγενείς κατοίκους και προ- σφέρουν σωστές υπηρεσίες. 10 ημέρες στα Κανάρια Νησιά πήγε μία φίλη μου και το πακέτο ήταν 500 ΕΥΡΩ.Καμμία σχέση με ελληνικές συμπεριφορές. Ετσι που κατάντησαν τα τουριστικά μέρη ας τα χαρούν μόνοι τους οι νεάντερταλ. Πέρυσι είχα πάει Σύρο και απογοητεύτηκα.Πουθενά δεν έδιναν απόδειξη.Υποδοχή απούσα.Ψάχωαμε για το κλειδί μας.Χαλασμένο παράθυρο και καζανάκι.Απίστευτη μπίχλα κι ενα σωρό λεφτά.Η ιδιοκτήτρια εμφανίσθηκε την ημέρα που φεύγαμε για να εισπράξει.ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ
Γιώτα Λίνου-Παπαδοθωμάκου 6/22/2012 11:48:56 PM
ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ!!!
Είναι το νησί που θες να βρίσκεσαι κάθε χρόνο...Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο, όλα είναι στα πόδια σου, έχει υπέροχα μαγαζάκια για ποτάκι (και ρακόμελο ιδιαίτερα!), φανταστικές παραλίες με αυτό το γαλαζοπράσινο χρώμα σαν πισίνα και...γενικά σου βγάζει ένα αίσθημα χαλάρωσης και ξεγνοιασιάς! Φέτος θα είναι η 3η φορά που θα πάω και νομίζω ότι θα ακολουθήσουν πολλές ακόμη..... Όσο για τα δωμάτια είναι αλήθεια ότι δεν έχει και πολύ οικονομικές επιλογές αλλά αν ψάξεις λίγο παραπάνω και πας για παραδειγμα προς τα τέλη Αυγούστου πετυχαίνεις πολύ καλύτερες τιμές!
Μαργαρίτα! 6/19/2012 11:57:28 AM
η αλήθεια για τα κουφονήσια
ελεϊνοι ιθαγενείς γδάρτες που περιμένουν τα λαμόγια των βορείων προαστίων με τα cayenne τον Αύγουστο να τους πουλήσουν πανάκριβα ψάρια έτσι ώστε να είναι αραχτοί και να παίζουν πρέφα στους καφενέδες όλο τον χρόνο....δωμάτια μετριότατα και πανάκριβα.....ποτά και κοκταίηλ σε τιμές μαϊάμι και φυσικά αποδείξεις μηδεν και φοροδιαφυγή στο έπακρο......απλά μην πάτε παρά μόνο για κάμπινγκ ή με το σκάφος σας....στους ντόπιους απόφυγετε να αφήσετε έστω και ένα ευρώ διότι εκτός από αγενέστατα αρπακτικά είναι και μέσα στη μπίχλα.......μακριάαααααααααααα
ΣΠΎΡΟΣ 6/19/2012 10:53:35 AM
Ιδιαιτερο...
Μοναδικα νερα, ομορφο περιβαλλον και ιδανικο νησι για περπατημα... Φιλικοτατοι οι κατοικοι, εκτος απο καποιες περιπτωσεις...(αυτος που ειναι στο κεντρικο mini market) Αν ψαχνεις να βρεις πραγματικα γαλαζοπρασινα νερα, στα Κουφονησια σιγουρα θα τα βρεις!!!! Οι τιμες θα μπορουσαν να ειναι λιγο χαμηλοτερες..
Μανος 6/19/2012 9:50:02 AM
Mακρια μηπως βαλουν μυαλο!!!
Πηγαμε περσι Κουφονησια, εχοντας στο μυαλο σκηνικο σαν αυτο που περιγραφει η μαρια πιο κατω.... Η πραγματικοτητα απειχε τοσο που δεν περιγραφεται, μακραν οι χειρότερες μου διακοπες!! Πανακριβα, οπως εχει ηδη λεχθει, προσπαθουν να δουλεψουν 2 μηνες και να καθονται τους 10 με τα λεφτα που θα βγαλουν, εκμεταλλευση των παντων, αφιλοξενοι κατοικοι που σε βλεπουν σαν ματσο ευρω και σου φερονται και σα να σε πληρωνουν για να εισαι εκει!! Πολυ μα πολυ αγενεις, πραγματικα, μου εκανε τρομερη εντυπωση!!! Ορεξη να χεις να τσακωνεσαι δηλαδη.... Οχι οτι δε θα υπηρχαν και σωστοι -φανταζομαι-αλλα εμεις τουλαχιστον...δεν τους πετυχαμε!!.... :)) Ωραιο το μερος, αλλα αμα χαλιεσια καθε λιγο και λιγακι και ξεπαραδιαζεσαι κιολας, δεν αξιζει!! Ας μεινουν αδειοι μια δυο χρονιες μπας και ξαναγυρισουν στις παλιες καλες συνηθειες!!!
Αngie 6/19/2012 9:45:09 AM
Πολύ όμορφα τα Κουφονήσια!
Εξαιρετικά όμορφο μέρος, καταπληκτικές παραλίες, καλή ποιότητα στη διαμονή, καλό φαγητό. Φυσικά τον Αϋγουστο έχει πολύ κόσμο, τσιμπημένες τιμές. Αλλά αυτό δεν χαλάει τη μαγεία του τοπίου ούτε τη διάθεση να περάσεις καλά σε ένα πανέμορφο αιγαιοπελαγίτικο νησάκι!
Ανώνυμος / η 6/19/2012 9:29:16 AM
Τουριστική συμπεριφορά
Γιατί δεν ξέρουμε να διαχειριστούμε την αυξημένη ζήτηση του τόπου μας ? Μήπως το μάθημα της τουριστικής συμπεριφοράς θα έπρεπε να αρχίσει να διδάσκεται στα σχολεία - γυμνάσια -λύκεια ? Ισως και στον οποιδήποτε που θέλει να ανοίξει ταβέρνα - δωμάτια να πηγαίνει σε σχολή υποχρεωτικά. Παράδειγμα : Αν και ώς αγροκτηνοτροφική χώρα αγνοήσαμε αυτό το κομματι της οικονομίας μας . Ηρθαν πάλι ξένοι μας εδειξαν τα Αγροτικά Σχολεία αλλά εμείς ειχαμε αλλες υψηλες αξίες και τα υποτιμήσαμε. Μετά απορούμε γιατί η Ολλανδία είναι ανεπτυγμένη χώρα. Εμεις παράγουμε στράτους θεωρητικών πτυχιούχων επιστημόνων. Οι οποίοι εχουν το κύριο προσόν του "εχει λέγειν". Μήπως θα επρεπε να ξεθολώσουμε λιγο απο τα υψηλά ιδεώδη και να δείξουμε λίγη καλή συμπεριφορά στον φιλοξενούμενο ξένο που μας δίνει τα χρήματα του για να ζήσουμε και εμείς λίγο καλύτερα την οικογένεια μας. Λέω μήπως?
Θόδωρος 6/19/2012 9:23:16 AM
Σωστοί Αντώνης και Ηρακλής
Πήγα μία φορά το 2004 που ήταν συμπαθητικά με τις τιμές τσιμπημένες. Το 2008 πήγα 2η φορά και εκτός του ότι δεν έβρισκες μισό τετραγωνικό χώρο να αφήσεις την πετσέτα στις παραλίες που δείχνετε, οι τιμές παρέμεναν πανάκριβες, και σε ένα νησάκι μια σταλιά επιμένουν οι νεόπλουτοι να έρχονται με 4χ4. ΕΛΕΟΣ. Το μέρος είναι υπέροχο αλλά μην πάτε ποτέ τον Αύγουστο!
Δημήτρης 6/19/2012 9:08:05 AM
Ομορφο μερος, αλλά...
τα ανακαλυψα πανω απο εικοσι χρονια τωρα, οταν ηταν αγρια και καθολου τουριστικα. Απιθανες παραλίες, ωραια φύση, καθολου (τοτε) αυτοκίνητα αλλά αγενεστατοι ντοπιοι, πανακριβο και κακο φαγητό, δυσανάλογα ακριβά δωμάτια. Πηγα δυο καλοκαιρια, δεν ξαναπλησίασα, φίλοι μου λένε ότι το μερος χειροτέρεψε ακομη πιό πολύ, κρίμα...
Γιάννης Χ 6/19/2012 2:27:11 AM
Ξανά και ξανά!!!!
Οι φωτογραφίες τα αδικούν. Ιδανικός προορισμός για ζευγάρια και για οικογένειες. Τέλειες παραλίες, ηρεμία χωρίς να είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο. Μέτριο φαγητό και οι τιμές λογικές...
Αχιλλέας-Ξανθή και Χρηστάκος 6/19/2012 12:32:21 AM
Μαγευτικα
Και μονο απο τις φωτο ειναι πανεμορφα.Μακαρι να πηγαινα φετος. Οσο για τους κατοικους επειδη εχω καταγωγη απο κοντινο νησι ολοι οι κυκλαδητες και φιλοξενοι ειναι και ευγενικοι.Μαλλον ο φιλος ηταν περιεργος. Καλο καλοκαιρι σε ολους.
6/18/2012 9:32:14 PM
ΟΜΟΡΦΑ ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΑ
Πήγα πέρισυ τον Ιούλιο, ήταν όμαρφα αλλά οι τιμές σε όλα απαράδεκτα υψηλές. Δεν είναι δυνατόν, για παράδειγμα, να πάρεις ψάρι σε ψαροταβέρνα (φημίζονται για τα καλά ψάρια), με ιδιοκτήτη της ταβέρνας ψαρά που ο ίδιος βγάζει τα ψάρια, και να τα πληρώνεις όσο σε ένα ακριβό εστιατόριο στην ηπειρωτική Ελλάδα ! Οσον αφορά την συμπεριφορά πάτνως θα έλεγα ότι είναι ευγενικοί και φιλόξενοι (δεν είχα ίδιες εμπειρίες με τον Ηρακλή).
Σάκης 6/18/2012 9:25:33 PM
απλα τελεια!
2006 μετά από άλλο νησί και 4 ημερες σουπερ. ολη μερα θαλασσα και ηλιοθεραπεια. ποτακι στα μπαρακια, καλό φαγητό! η αληθεια ειναι ότι χρόνο με το χρόνο κατεβαίνουν ορδές και πάνε να το χαλάσουν το νησί.ότι και να κάνουν όμως παραμένει τέλειο. απλά διλέξτε καλή περίοδο και όχι φουλ σεζόν, αύγουστο
Ανώνυμος / η 6/18/2012 7:45:29 PM
ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΑ...
παω καθε χρονο τα τελευταια 4 χρονια...απιστευτες παραλιες. Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ακριβα.Οι τιμες κυμαινονται σε φυσιολογικα επιπεδα.
karol 6/18/2012 6:21:34 PM
κάθε χρόνο και χειρότερα
Πηγα το 1998, τέλεια. Ξαναπήγα το 2001, υπέροχα. Πάλι το 2004, πολύ καλά. Επανάληψη το 2006, μέτρια. Τελευταία φορά το 2008, απογοήτευση. Οι ντόπιοι έχουν ξεσαλώσει με τις τιμές των δωματίων και του φαγητού, οι ούνοι με τα τζιπ παρκάρουν δίπλα στα κεφάλια των λουόμενων...Προς αποφυγή των παραπάνω, θα σας πρότεινα να πάτε αρχές Ιουνίου ή μέσα Σεπτεμβρίου. Το τοπίο, απλά μαγικό
Αντωνης 6/18/2012 12:48:38 PM
ΑΠΛΑ ΜΑΓΙΚΑ ΤΑ ΚΟΥΦΟΝΗΣΙΑ
εχω παει κουφονησι οταν ακομα δεν ειχε λιμανι με λαντζα απο το πλοιο στα ανοιχτα και με τρακτερ στο φοινικα,σκηνες ,παρεα,μπανιο στο πορι,την ιταλιδα,τις πισινες,φωτια το βραδυ στην αμμουδια,με το καικι του πρασινου στο κατω κουφονησι απλα μαγικο.Αγονη γραμμη 18 ωρες ταξιδι με το ΔΗΛΟΣ στο καταστρωμα,σακιδιο στην πλατη και γεια χαρα!!!
μαρια 6/18/2012 12:20:20 AM
Παραδεισος !
Γινεται αυτη την στιγμη να διακτινιστω , προς τα κει ?
Nanabil96 6/17/2012 3:44:48 PM
Κουφονήσια...μπααααα
Όλα καλά και ωραία μέχρι να πας…..εκει : Πανάκριβα – Αγενείς κάτοικοι και γενικά αφιλόξενο περιβάλλον. Απλά θέλουν να βγάλουν τα έσοδα της χρονιάς σε 2 μήνες…. Βέβαια το τοπίο είναι μαγευτικό και ιδιαίτερα εάν έχεις ένα μικρό σκαφάκι 5-6 μέτρα είναι σαφώς καλύτερα.. Πήγα, πέρασα μέτρια αλλά δεν θα ξαναπάω….κρίμα….πολύ κρίμα…