Το Spetses Mini Marathon ξεκίνησε το 2011 και φέτος γιορτάζει τα 10 χρόνια από τη ίδρυσή του. Ο αγώνας πλέον έχει λάβει παγκόσμιες διαστάσεις, καθώς φιλοξενεί αθλητές από 42 διαφορετικές χώρες και αποτελεί σημείο αναφοράς στον Αθλητικό Τουρισμό. Η επιτυχία του αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι έχει γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής του νησιού και των κατοίκων του.
![Spetses Mini Marathon](https://www.diakopes.gr/wp-content/uploads/2021/09/New-Project-4-1-e1633009144431-600x433.jpg)
Διοργανώνεται από την Communication Lab, που έχει ιδρύσει το Spetsathlon και έχει τιμηθεί με το Χρυσό Βραβείο Τουρισμού στην κατηγορία «Στρατηγική & Καινοτομία», υπό την αιγίδα του Δήμου Σπετσών & του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού (ΕΟΤ).
Ο Μαραθώνιος θα λάβει χώρα 8-10 Οκτωβρίου και το πρόγραμμα περιλαμβάνει διάφορα αγωνίσματα για όλες τις ηλικίες. Τρέξιμο, κολυμβητικούς αγώνες & παιδικούς αγώνες.
Για να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του SMM, εδώ.